Serap Reyhanioğlu Arıkan Kimdir?

Serap Antakya’da 1982 yılının Eylül ayında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde tıp eğitimini tamamladı. Ardından   Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalında Uzmanlık eğitimini tamamlayarak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı oldu. Önce bir devlet hastanesinde sonra da  kurumsal bir özel hastanede binlerce ebeveyn ve çocukla çalıştıktan sonra işten ayrılarak çocuğunun ilk iki yılında ona tam zamanlı ebeveynlik yaptı. İş yeri hekimi olarak çalışma hayatına geri döndü.  Bir yandan da Attachment Parenting International İle temasa geçip birebir mentor ile uzaktan eğitim alarak Attachment Parenting International Liderlerinden birisi olarak akredite edildi.  Bir noktada şiddetsiz iletişim ile tanışarak giriş eğitimi ve ‘’42 anahtar ayırım’’ gibi daha ileri seviye eğitimlere ve birkaç yıl süreyle empati pratiklerinin yapıldığı empati akşamlarına katıldı. Hem profesyonel hayatında hem de özel hayatında şiddetsiz iletişim dilini konuşmakla ilgili aktif niyeti devam etmektedir. İki yıl kadar süreyle  Attachment Parenting Türkiye Facebook Grubunda ebeveynlerle yazışarak gönüllü olarak ebeveynlik desteği verdi. 2019 yılında MEB onaylı özel bir eğitim kurumundan 464 saatlik Aile Danışmanlığı eğitimini tamamladı. Eğitimini tamamladıktan sonra  Aile Danışmanı ünvanı ile hem çocuk doktoru olarak binlerce ebeveyn ve çocuk ile  çalışmaktan gelen deneyimini hem de şiddetsiz iletişim ve attachment parenting bilgisini birleştirerek ebeveynlere ebeveyn danışmanlığı vermeye başladı. Ayrıca ebeveynlikte duygusal regülasyon yöntemlerini anlattığı ‘’Duygusal Regülasyon Atölyesi’’ adında bir  psikoeğitim/ grup danışmanlık  programını yürüttü. Türkiye Psikoterapi Enstitüsünden aldığı 5 modül ve 90 saatlik Bütüncül Oyun Terapisi eğitimini tamamladı. Center For Mindfull Self-Compassion Eğitmeni Sema Demirkan’dan 8 haftalık bilinçli farkındalıklı öz-şefkat eğitimi aldı. 2017 yılından beri düzenli meditasyon ve şiddetsiz iletişim pratiği yapmakta olan bir bilinçli farkındalık öğrencisidir. Ebeveyn danışmanlığı pratiğini güçlendirmek için bir psikoanalistten düzenli olarak süpervizyon almaktadır. Ayrıca bir  ilişkisel psikanalist ile 2018 yılından beri bireysel psikoterapisine devam etmektedir.

Ebeveynlerle ebeveynlik alanlarını çalışırken multidisipliner bir yaklaşıma sahiptir, dolayısıyla şimdiye kadar birlikte çalıştığı onlarca aileyi bireysel psikoterapi veya çift terapisine, duyu bütünleme uzmanına, çocuk /yetişkin psikiyatristine, çocuk nöroloji uzmanına , gelişimsel pediatriste, oyun terapistlerine vs. yönlendirmiştir.

Şu anda Ankara’da Derin Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir. COVİD-19 süreci sebebiyle hem Ankara’daki danışanlarını hem de dünyanın her yerinden danışanları online görüşmeler ile takip etmektedir. Yoğunluk sebebiyle bekleme listesi ile çalışmaktadır. Danışma süreçleri ile ilgili bilgi almak için empatikebeveynlikturkiye@yahoo.com adresine mail atılabilir.

Ebeveynlerle çalıştığı ana konu başlıkları aşağıda sıralanmıştır.

#Ebeveynliğe hazırlık süreci,

#Emzirme, emzik, biberon kullanımı ile ilgili sorunlar,

#emme dışı yöntemlerle beslenen bebeğin ve her yaşta çocuğun  beslenme davranışlarını bağ odaklı bir noktadan ele alma,

#Çocuğun güvenle bağlanabilmesini kolaylaştırıcı ebeveynlik tutum ve uygulamaları,

#Konuşma öncesi dönemde çocuğun  işaretlerini okuma,

#Çocuğun  bağlanma davranışlarını tanıma ve karşılık verme,

#Çocuğumuzun duygularını  regüle etme becerimizi geliştirmek ,

#Ebeveynin duygusal regülasyonu, duygularının ve ihtiyaçlarının farkına varması

#Ebeveynlikte tükenmeyi  erken tanıma ve önleme ,

#Aile içi  denge,

#Ebeveyn olduktan sonra eş ile  ve büyük ebeveynler ile ilişkilerimizi şiddetsiz iletişim bakış açısıyla düzenlemek,

#Ebeveynlik felsefemizi oluşturmak,

#Ailemizin sınırlarını korumak,

#Çocuklara uykuya geçişte eşlik etmek, uyku ile ilişkili çatışmalar, emme uyuma ilişkisi

#normal bebek uykusu ve evrimsel ihtiyaçlar,

#ebeveynlikte kendi çocukluğumuzun ortaya çıktığı anları yönetmek,

#çocuğumuza ve diğer yetişkinlere sınır koymak, #her yaşta çocuğa pozitif disiplin uygulamak

#Çocuğumuza bedensel bütünlüğünü korumayı öğretmek,

#annenin işe dönüşü, kreş & bakıcı ya uyum süreci

#bekar ebeveynlik,

#koşulsuz ebeveynlik,

#doğal oyun ve doğal öğrenme,

#çocuğumuzun öfke krizleri,

#ebeveynlikte unutmak istediğimiz, pişman olduğumuz davranışlardan sonra ilişkiyi onarmak

#oyunla hikaye etmek,

#aynalamak,

#tuvalet öğrenme süreci,

#çocuğun bilişsel ve duygusal gelişimini desteklemek,

#şefkatle sütten kesmek,

#boşanma ve önemli yaşam olaylarıyla ortaya çıkan duyguları çocuğu destekleyerek yönetmek #kardeşler arası çatışmalara aynalama, çoklu regülasyon ile yaklaşım

#davranış sorunlarına ihtiyaç odaklı yaklaşım

#duygusal regülasyon

Yazıları www.attachmentparentingturkiye.com adresinde ve @dr.serapreyhaniogluarikan instagram adresinden okunabilir. Videoları Bağ Odaklı Ebeveynlik Youtube kanalından ve İnstagram TV’den izlenebilir.

Halen davet edildiği tüm platformlarda bağ odaklı ebeveynlik (attachment parenting) anlatmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir