Çocuklar Neden Ağlar?

İLETİŞİM KURMAK İÇİN!

Bizi manipule etmek için değil!

İstediklerini yaptırmak için değil!

Öyle alıştıkları için değil!

Durumu kullanmak istedikleri için değil!

Bizi sinirlendirmek için değil!

Sadece iletişim kurmak için!

Sadece çocuk oldukları için !

Bu bakış açısını biraz olsun değiştirebilseydik bizler daha az yıpranır; çocuklarımız da huzur bulurdu..

Çünkü değişmediği sürece onlarla mücadele haline giriyoruz, doğalarıyla savaşıyoruz! Aslında inat eden onlar değil biziz! Onların sadece yardıma ihtiyacı var!

_____

Neredeyse toplumsal bir sorun haline gelmiş durumda çocuklara bakış açımız ve empati eksikliğimiz.

Az yada çok hepimizde var bu yanılsamalar çünkü çoğumuz bu şekilde büyüdük.

_____

Bu yanlış anlamanın temelinde; küçükken kendimizi ifade etmemize izin verilmemesi, ebeveynlerimizle olan bağlanma problemlerimiz, eşimizle olan duygusal bağlarımızın durumu, çocuk gelişimi ile ilgili bilgi eksikliğimiz, anne/babalar üzerindeki toplumsal baskı ve daha pek çok özel sebep sıralanabilir. Ama öfkemizin sebebi çocuklarımız değil..

_____

Çocuklar bizim dünyamıza ayak uyduramaz ki, biz onlarla uyum içinde olabilirsek onlar da kendilerini güvende hissedebilir.

Biz duygularımızı ve fiziksel durumumuzu kontrol edebilen yetişkinler olduğumuz halde, bebeğimizle birlikte değişen hayatımızın temposuna uymakta zorlanıyoruz.

Çocuklarımız ise henüz birkaç yıldır hiç tanımadıkları bir dünyada, bilmedikleri onlarca duygu ve çevresel faktörle yaşamaya çalışıyorlar ve tek korunakları biziz. Bize her an her saniye ihtiyaç duyuyorlar, biz bu ihtiyaçlara ne kadar hızlı ve fazla cevap verebilirsek o kadar çabuk rahatlayacaklar.

_____

Mesela aşırı derecede huysuz yerine; bana bu sıralar daha fazla ihtiyacı var diye düşünmeye çalışsak?

Biraz kaprisli bir arkadaşınız var, çok da seviyorsunuz. Çok zor durumda kalmış, daha da kaprisli! Ama size çok ihtiyacı var, kapınıza gelmiş, bir süre burda kalayım bana destek ol diyor. Kapınızı kapatıp geri çevirebilir misiniz? Çocuklarımızı da bir süre misafir kabul edebilir miyiz?

Onlar masum, taktik filan bilmiyorlar, istediği olmayınca ağlıyor, olunca susuyorlar, düz mantık!

Güvenliğini ve sağlığını tehdit eden birşey olmadığı sürece isteklerini yerine getirmeyi denesek? İhtiyaçlarını terketmeyi, ertelemeyi bilmiyorlar. Hayır demek kimin ihtiyacı?

Henüz o kadar küçükler ki, biz böyle düşünüp ondan uzaklaştıkça onlar yalnızlaşıyor, ne yapacaklarını bilmedikleri için duygularını kontrol edemeyip patlıyorlar.

_____

Bolca sarılın, korkmayın anne kucağı şımartmaz, asi yapmaz çocuğu, mutlu yapar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir