Bağ Odaklı Ebeveynlik Atölyesi™ Etkinliği Bilimsel Olarak İspatlandı!

Özlem Ilgaz tarafından oluşturulan ve sunulan, özgün içeriği ile Türkiye’nin ilk ve tek Bağ Odaklı Ebeveynlik Atölyesi™ etkinliği; yaklaşık 4 yıldır atölyeye katılan değerli ebeveynlerin yorumları yanı sıra, artık bilimsel olarak da ispatlanmıştır.

Araştırma kapsamında, ebeveynlerin duygusal zeka, öz güven, ruhsal iyilik hali ve stres yönetimi üzerine odaklanan Bağ Odaklı Ebeveynlik Atölyesi™ düzenlenmiş ve bu atölyenin ebeveynler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Atölye çalışması, bağlanma teorisi temelinde yürütülmüş ve katılımcılara bağlanma stilleri, duygusal zeka, etkin iletişim, sınır inşa etme, stresle başa çıkma ve benzeri konularda bilgi ve beceriler kazandırılması amaçlanmıştır.

Dünyanın farklı ülkelerinden, farklı yaş, eğitim, medeni hal ve meslek gruplarından 20 ebeveyn ve/veya bakım veren; 4 hafta boyunca, toplam 16 saatlik atölyeye katılım sağlamış ve atölye öncesi ve sonrasında Duygusal Zeka, Özgüven, Ruhsal İyilik Hali ve Stres Yönetimine ilişkin uluslararası geçerliliğe sahip anket sorularının yanı sıra açık uçlu değerlendirme sorularını cevaplamıştır.

Niceliksel ve niteliksel veri analizleri sonucunda;

  1. Duygusal Zeka: Atölye sonrası ebeveynlerin duygusal zeka puanlarında anlamlı bir artış gözlenmiş. Bu, ebeveynlerin hem kendi duygularını daha iyi anlamalarını hem de çocuklarıyla olan ilişkilerinde daha etkili iletişim kurmalarını sağlamıştır.
  2. Öz Güven: Atölyenin, istatiksel olarak ebeveynlerin öz güvenlerini arttırdığı ve ebeveynlerin, duygusal regülasyon ve iletişim becerileri ile ilgili kendilerine güvenmeye başladıkları gözlenmiştir.
  3. Stres Yönetimi: Atölyenin, ebeveynlerin stres seviyelerini azalttığı ve stres yönetim becerilerini geliştirdiği belirlenmiş. Bu durum, ebeveynlerin günlük zorluklarla daha sağlıklı başa çıkabilmelerine olanak tanımış.
  4. Ruhsal İyilik Hali: Atölye sonrasında, ebeveynlerin ruhsal iyilik halinde artış belirlenmiş ve bunun da hem kendileri ve çocukları ile iletişim becerilerine yansıdığı ve daha huzurlu bir aile ortamına zemin hazırladığı gözlenmiş.
  5. Ebeveyn-Çocuk Bağlanması: Atölye, ebeveynlerin çocuklarıyla olan bağlanma stillerini olumlu yönde etkilemiş. Güvenli bağlanma stilini benimseyen ebeveyn sayısında artış gözlenmiş.

Araştırma, Bağ Odaklı Ebeveynlik Atölyesi™nin ebeveynlerin duygusal ve psikolojik becerilerini artırarak, ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkileri güçlendirebileceğini ve aile içi dinamikleri olumlu yönde etkileyebileceğini ortaya koymaktadır.

Umut olsun! Şifa olsun!

Özlem Ilgaz

Bağ Odaklı Ebeveynlik Atölyesinin ve Orijinal Araştırma makalesinin yazılı, sesli ve görsel tüm içeriklerinin telif hakları, Bağ Odaklı Ebeveynlik Akademisi adına Özlem Ilgaz"a aittir.
Bu sitede yayınlanan her türlü ses, görüntü, yazı içeren bilgi ve belge, ticari marka ve her tür fikri mülkiyet hakkı , Bağ Odaklı Ebeveynlik Akademisi Eğitim ve Danışmanlık Ticaret Limited Şirketine aittir, yalnızca sahipleri tarafından ve sahiplerinin izni ile kullanılmaktadır ve telif hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (“FSEK”) kapsamındadır. 
Bunlar herhangi bir şekilde izinsiz kopyalanamaz, üzerlerinde değişiklik yapılamaz, kiralanamaz, ödünç verilemez, başka yere taşınamaz, başka dillere tercüme edilemez, alıntı yapılamaz, iletilemez ve yayınlanamaz. 
Bu siteden alınan her türlü ses, görüntü, yazı içeren hiçbir bilgi ve belge satılamaz veya herhangi bir kâr amacıyla dağıtılamaz. 
Başka kurum ya da kuruluşlarca dokümanlarında yayınlanamaz.
Bu hizmeti satın alan herkes; telif hakkı konusunda firmamızın tüm talep ve açıklamalarını kabul ettiklerini beyan ve taahhüt etmiş olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir