Anneanneden Toruna Miras: Koşulsuz Sevgi..

“Bir bebeğin annesiyle bağı ve aralarındaki o koşulsuz sevgi ilerideki ilişkilerini belirler” bunun canlı örneği benim ve hikayemizi okuyan birilerine umut olmak isterim..

Anneanneden Toruna Miras: Koşulsuz Sevgi..

4 yıl annemi emmiş, 30 yıl beraber uyumuş biri olarak tek başıma hayatta kalmayı başarıp, 18 yıldır profesyonel sinema sektöründe para kazanan, evine annesine ve kendine bakabilen özgüvenli, vicdanlı, duyarlı, iyi insan olmaya çalışan biri olarak hiç bir zararını görmedim koşulsuz sevginin..
Empati kurabilen, her koşulda tüm hatalarımla beni sarıp sarmalayan bir annenin varlığını hiç kötüye kullanmak gelmedi aklıma..
Sırtımı ona dayayıp yan gelip yatmadım da. Hiç yalan söyleme gereği duymadım.. Ve sırlarımı, hatalarımı, sevinçlerimi paylaşmak için başka birilerine ihtiyaç duymadım.. Çünkü o hep yanımdaydı..
Koşulsuz, çıkarsız sever ve hep dinlerdi..  Çok gülerdi.. Kahkahası hep kulağımda.. 😄

Hikâyemiz çok uzun..

35 yıllık bir serüvenim var yeryüzünde.. Arabesk denecek kadar garip bir çocukluk hikayesi ve dağılan bir ailenin ardından, anne kız yolumuza devam ediyoruz. 18 yıl önce annemi beyin ameliyatında bir masada bırakmıştım ve artık bambaşka bir annem vardı. . Yolumuz uzundu, zordu.. Yaşım gençti, cahildim ama cesaretim ordan geliyordu. Sırtladım annemi ve eşyaları, İstanbul’a geldim.. Bir sürü hikaye taşır 18 koca yıl.. Ama ben sonuna, 1 yıl öncesine saplandım..

Çok zorlu ve acılı çoğu insana göre. Ama biz ağlamadan hayatın bir yerinden tutunduk.. Ve çok güldük.. Bin şükür.. Annemin bana olan tavrı, bağlanmamız bebekken, çocukken; ve aramızdaki ilişki bu günlerin zeminini hazırlamış gibi adeta..

Annem şimdi Alzheimer değil de normal bir şekilde hayatımıza şahitlik etmiş olsaydı 2 kat daha mutlu olurdu, çünkü ektiğini biçiyor. 🙏🙏🙏
Torununa da öyle bakıyorum anne hiç merak etme, koşulsuz ve sadece izleyerek..

● 4 yaşına kadar annesini emmiş, 30 yıl annesiyle uyumuş bir anneyim…

● Ben çok gençtim annem beyin ameliyati geçirdiğinde. Operasyon sonucu annem 4 yaş IQ ile bana hediye olarak geri döndü (ölebilirdi)

● Doktorlar sıfır bir cd düşün ne yüklersen o olur annen dediler. Çok gençtim, anneye en çok ihtiyacım olduğu bir anda “anne” olmuştum. Konuşamayan, yürüyemeyen, hayata sıfırdan başlamış biri vardı karşımda.. Hayatta en çok sevdiğim varlık, bir çift gözle bana bakıyordu..

● Bir sınıf hazırladım, herşeyi baştan öğretmeye başladım. Kendimi, sayıları, harfleri, renkleri, en sevdiği yemekleri..

Yazdım, çizdim, uydurdum.. Hayalimdeki hayatı anlattım ona, hep en güzellerini,  en güzel anılarımızı.. Yepyeni bir dünya kurdum ikimize toz pembe.. Ve her gece ona sarılarak yattım 18 yıl boyunca da (hastalıktan  evlenene kadar da) hiç onsuz uyumadım.. Sımsıkı sarıldım.. Ayaklarımız ayaklarımızda.. El ele, yanak yanağa.. Hep ben yıkadım pamuk gibi.. Tatillere gittik, uçaklara bindik.. Hayatı sil baştan tekrar yaşadık..

● Hiç modern tıp ilaçları kullanmadık, 4 kur kemoterapi gördük kötüye gitti o ara hastalığın seyri, benim rızamla ve imzayla bıraktık.. Ne kadar doğal şey varsa araştırdım, görmediğim, yapmadığım hiç birşey kalmadı.. Beslenerek ve moralle, koşulsuz severek  18 yıl geçirdik beraber.. Daha nicelerine inşallah..

● Anladım ki sevginin iyileştirici gücü içimizde.. Koşulsuz sevgi, koşulsuz bağlanma.. Beraber sarılarak uyumak ne kadar iyi geliyor ikimize de.. Bence en önemli kısım burası, doktorlar ilaçsız 18 yılı hep sorarlar..

● 18 koca yılı nasıl anlatsam.. Her günü ayrı hikaye, ben son 1 yılını ve aydınlanma anımı anlatmak isterim..

Anne oldum, biyolojik anne oldum! Büyük bir lütuftu.. Üstelik güzel yürekli bir eş, evlat ve hayatın bana asıl hediyesi olan “annem” hepimiz bir aradaydık.

Nuh Deniz (oğlum) bana kendimle yüzleşmem için gönderilmiş; annemle yaşayamadığım ve hatırlayamadığım anne-evlat bağını hatırlatmak için gelmişti sanki.. Bin şükür farkındalık sahibi olduğum ve gönül gözümün açılmasına izin verildiği için..

Gerçek annelik dediler bi tat bak annene olan sevginden apayrı dediler..

Hiç de ayrı değil; sevgi tek benim için (annem derdi ki 5 parmağın 5 ide farklı ama hangisini kesersen kes acısı aynı)..

Annem 18 yaşında ilk çocuğum..
2. Çocuğum Nuh Deniz, oğlum..

Hissi kablel vuku bakıcam dedim Nuh’a.. 9 ay çalıştım hiç araştırma yapmadım, hiç kafamı karıştırmadım. İçgüdüsel yaşadım, 9 ayda doğuma setten gittim. Doğurdum ilk 6 ay Nuh’la sete gittim. Bir kaç ay önce Nuh’la anneme aynı anda bakmaya karar verdim ve işi bıraktım..

Annem “alzheimer” artık, Nuh 13 aylık, bana o kadar iyi geliyorlar ki; beraber şarkı söylüyoruz, yemek yiyoruz, gülüyoruz, uyuyoruz hep beraber, kuralsız, koşulsuz severek birbirimizi besliyoruz..

● 13 aydır Nuh emiyor ve benimle uyuyor.. Doğal herşey, olması gerektiği gibi. Annemle deneyimlediğim herşey bugün Nuh Deniz’de de işe yarıyor.. Sevginin iyileştiremeyeceği , büyütemeyeceği hiç birşey yok.. Koşulsuz sevmek, bağlanmak hayatta sizi ayakta tutan, varlığınızı, asıl sizi siz yapan tek duygu.. Bu kadar güçlü duygularımız varken; gerisi halloluyor. Bin şükür…

Gelen giden sabrıma, enerjime şaşırıyor.. Nasıl diyorlar, hem bedenen hem ruhen nasıl yapıyorsun?  Psikolojin iyi mi diye soruyorlar.. Onlar sorunca fark ediyorsun n’apıyorum ben diye.. Çok iyi yapıyorum.. Ben böyle besleniyorum.. Hiç zorlanmıyorum.. Seviyorum.. Besliyorum ve besleniyorum..

Alzheimer bir anne, 13 aylık oğlum, eşim, 1 kedim, evimiz ve ben…

Hayal ettiğim hayatı yaşamıyorum ama çok mutluyum. . Ben gezgin olmak isterdim.. Ama ruhumuz zaten gezgin demek ki bedenen burada durmam gerekiyor.. Ve koşulsuzca severek beslenmek gerekiyor.. Farkındalıklarımız arttıkça hayata karşı sabrımız ve  sevgimiz kendiliğinden akıyor zamana..

Ne iyi gelmişti bana evlat kokusu.. Varlığı varlığıma armağan olmuştu.. İçimdeki tüm eksik ağlar örülüyordu baştan sona..

Anneme doyasıya sarılıyorum, ne çok özlemişim kokunu.. Sen de beni böyle mi sevdin annem.. Ne güzel şeysin sen .. Yaşayamadığın ne varsa yaşıyorum ikimizin adına. Koşulsuz seviyorum. Bağrımdan hiç ayırmadan uyuyorum… Zamandan akıp giderken biz, en çok “anı” biriktiriyorum.. Ben de bir gün Nuh’tan gitmek zorunda kalırsam kokum kalsın diye.

Seni ne çok seviyorum. . Burnumda tütüyorsun… İçime doluyor tüm hayalin..

…. İyi ki benim annemsin❤ Her halinle seni seviyorum. Özlüyorum.

Kızın can🙏💗 minnetle…

Farkındalık sahibi bireyler kazandırmak   dileğiyle, hayata 🌱🌻

Canan Ö. Arslan

DİP NOT: BUNLARIN HİÇ BİRİNİ SİZİ SEVEN VE DESTEKLEYEN BİR EŞİNİZ YOKSA BU KADAR RAHAT VE MUTLU YAPAMAYABİLİRSİNİZ. VARLIĞINA, DESTEĞİNE TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİM EŞİM HASAN ARSLAN 🙏🙏🙏 BİN ŞÜKÜR VARLIĞINA .. SEN EFSANE BİR BABASIN💃

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir