Duyu Bütünleme Süreci Nedir?

Resimde gördüğünüz; bütün sunumlarımda kullandığım duyu bütünlemenin neden insan gelişiminin en kritik basamağı olduğunu anlattığım, bana ait bir görsel.

Bir çocuğun, bir yetişkinin, sıradan bir davranışı oluşturmak için beyninde bir değil, milyonlarca sinirsel işlemleme gerçekleşir. Kişi öncelikle sadece sıradan bir duyusal uyarandan ibaret olan çevresel etkeni beyninde çeşitli işlemlerden geçirir ve bu etkene hangi davranışla yanıt vermesi gerektiğine karar vererek bu davranışı oluşturur. Bu sürecin tamamı duyu bütünleme sürecidir. 

Duyu bütünleme sürecini özetlemek gerekirse:

1. İlk basamak çevreden gelen duyusal uyaranın duyusal alıcılar vasıtası ile duyusal organdan alınması ve beyine iletilmesidir.

2. Duyusal Ayarlama (Modülasyon): Ardından bu uyaran beyinde bir ayarlama sisteminden geçer. Bu akıllı modulasyon sistemi sayesinde beynimiz dışarıdan ve kendi vücudumuzdan gelen milyonlarca uyaran içinden hangisine önem vermemiz gerektiğine karar verir. Örneğin karışık bir odada kalemimizi ararken onlarca obje arasından kalemi gördüğümüzde ona odaklanmamızı sağlayıp diğer uyaranları elemesi ve dikkate değer görmemesi gibi. Ya da üzerimizde bulunan kıyafetin dokunuşunun önemsiz olmasının sağlanarak, elekten geçirilmesi ve bu sayede beynimizin sürekli olarak bu bilgi ile uğraşmamasının sağlanması örneğini verebiliriz. Duyusal Modülasyon duyu bütünleme sürecinin en önemli aşaması ve Modülasyon Bozuklukları en sık rastlanan duyu bütünleme problemleridir.

3. Duyusal Algılama/ Ayırt etme (Diskriminasyon): Beyin elekten geçirilen duyusal bilginin ne olduğunu, nerede olduğunu, nasıl olduğunu anlar ve onun ayrıntıları hakkında bilgi sahibi olur.

4. Duyusal Praksis (Planlama): Beyin algıladığı uyaran karşısında ne yapacagına karar verir. Bunu yaparken hafızayı yoklar, eski bilgileri kullanır ve bu durumda ne yapması gereken en uygun davranışı bulur.

5. Motor Beceri/ Fiziksel Hareket: Son olarak beynimiz yapmak istediği davranışı açığa çıkarmak için gerekli fiziksel hareketleri ortaya çıkarır ve dışarıdan ‘Davranış’ olarak gözlemlenen duyu bütünleme sürecinin ‘Sonuç’unu oluşturur.

DUYU BÜTÜNLEME SÜRECİ tüm bu sebeplerden dolayı insan davranışının ve gelişiminin en önemli aşamasıdır.

Ebru SİDAR
Ebru Sidar İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde fizyoterapi; Amerika’da University of Southern California’da “Sensory Integration Therapy” (Duyu Bütünleme Terapisi) eğitimleri almış, yaklaşık 15 yıldır çalışmalarına devam eden ve binden fazla vaka takip etmiş olan bir çocuk terapisti, özel bir üniversitenin ergoterapi bölümünde duyu bütünleme terapisi dersleri veren öğretim üyesi bir eğitimci, araştırma ve makaleleri bilimsel dergilerde yayınlan bir bilim insanı ve uzmanlık alanıyla ilgili çocuklarla çalışan diğer uzmanlara, anne babalara ve duyu bütünleme problemleri olan yetişkinlere birebir veya online danışmanlıklar, eğitim ve seminerler veren uluslararası bir konuşmacı ve danışmandır.
Amerika, İngiltere ve Türkiye başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde klinik çalışmalara katılmaktadır.
İngiltere’de Fit and Smart Kids London ismindeki kliniği aracılığı ile; çocuk, genç ve yetişkinlerin duyu bütünleme, beden-zihin-algısal ve duygusal farkındalıklarının sağlanması ve bu alanlarda yaşadıkları problemlerin çözülmesi için eğitim ve danışmanlık çalışmalarına devam etmekte olan Ebru Sidar, aynı zamanda İstanbul’daki Duyusal Akademi isimli çocuk terapi kliniğinin kurucusu ve koordinatörüdür.
Kliniğinde ergoterapist, fizyoterapist, pedagog, çocuk gelişimi uzmanı, konuşma terapisti, aile danışmanı ve psikolog gibi farklı uzmanlarla birlikte, bütüncül yöntemlerle çocuklara özel çeşitli terapi yöntemlerinin birebir uygulanması ve aynı zamanda Turkiye’de de aileler ve diğer uzmanlara, eğitim seminerleri ve sempozyumlar düzenlenmesi alanlarında destek olmaktadır.
Türkiye ve İngiltere’de birçok konferans, sempozyum ve seminerlerde konuşmacı ve eğitimci olarak bulunmuş olan Ebru Sidar, 4’er yaşlarında olan iki erkek çocuk annesidir ve her ayın 1 haftasını İstanbul’da; 3 haftasını Londra’ da geçirdiği hareketli bir tempo içinde çalışmalarına devam etmektedir.
.
Duyu Bütünleme Süreci yazı dizisine ait tüm makaleler yazarın izniyle websitemizde yayınlanmaktadır. 
Yazar adı ve kaynak göstermeden, görsel ve yazıların tamamen ve kısmen paylaşılması yasal olarak suçtur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir