Ensest ve Çocuk İstismarı

Çocuk hakları bu grubun öncelikli savunduğu değerlerdendir. Çocuk istismarını engellemek ve gerçekleştiğinde ise iyileşme için destek olmak önceliklerimizden birisidir. Bu konuda sık sık gönderi ve yazı paylaşıyoruz. Bundan sonra da ensest ve cinsel istismarın kökenleri ve engelleme yolları ile oluştuğunda yapılacaklarla ilgili çalışmalar yapacağız.

Biz ülkemizde halen yüzlerce evde cinsel istismara uğramaya devam eden çocuklar için ve bu çocukların gelecekte kronik psikolojik rahatsızlığı olan – ki bu rahatsızlıklar arasında pedofili de var- insanlara dönüşmemesi için çalışmak istiyoruz. Bugüne kadar da kadınların duygusal olarak güçlendirilmesi için çabaladık. Bir insana ‘çocukluk travmaların üzerinde çalışmak ebeveynliğine iyi gelecek’ dediğimizde bu travmaların arasında istismar olduğunun da farkındayız. Bu travmanın, kadının (çocuğu istismara uğradığında) çocuğunu koruyamamasına sebep olabileceğinin de, kendi istismar travması ve bağlanma problemlerinin çocuğuyla bağ kurmasına, onu duymasına engel olabileceğinin de farkındayız.

Bağ neden bu kadar önemli? Çünkü çocuk istismara uğradığında fail babası, abisi, dayısı, amcası, dedesi komşusu, aile dostu, akrabası olduğunda bile gelip annesinden yardım isteyebilsin diye önemli. Çünkü bir çocuk istismara uğradığında suçlu hisseder ve utanır, annesinin ona kızacağını zanneder, ona inanmayacağını zanneder. Eğer arada güven ilişkisi ve güçlü bir bağ varsa, çocuk yardım ister. Çocuk istismarı tek defalık bir durum değil çoğu vakada. Yıllarca devam ediyor. Çocuğumuzla bağımızı gözetelim dediğimizde, eğitimler ve cezalar ile iradesini kırmayalım, ilişkimizi koruyalım dediğimizde çocuğun korunmasına ve böyle bir durumda yardım isteyebilmesine yatırım yapmış oluyoruz.

Gerçek şu ki çocuk istismarı çok yaygın ve büyük bir psikolojik/sosyolojik problem. Bir çok ayağı var. Tek bir olay şeklinde değil geriye doğru takip edebileceğiniz bir zincir şeklinde varlığını sürdürüyor. Yani çoğu zaman bugünün istismarcısının dünün mağduru olduğu ortaya çıkıyor. Maksadımız kamu oyu vicdanını rahatlatmak değil. Maksadımız istismara uğramış büyümüş çocukların, hali hazırda istismara uğramaya devam edenlerin ve onların ebeveynlerinin yanında olmak ve bu büyük toplumsal yarayı iyileştirmek için hem geçmişin izlerini, hem bugünü, hem geleceği etkileyecek somut adımlar atmak. Göz ardı eden, yok sayan ve üstünü kapatan ebeveynlere farkındalık ve destek sunmak. Mağdur çocuklara sosyal ve psikolojik destek sağlamak. Tabi ki geçmişin sevgisiz büyümüş, iletişim ve empati şansı olmamış ve büyük ihtimalle çok küçüklükten itibaren cinsel istismara uğramış şimdiki failin hukukun üstünlüğü ilkesiyle cezalandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bunun yanında bizim için ceza kadar önemli olan iki şey var, ensest ve çocuk istismarının, hakkında konuşulması tabu olan  konular olmaktan çıkması ve mağdurların uzun vadeli iyileşmesi için yapılacaklar konusunda emek harcamaktır. AP Türkiye olarak gündemde yoğun bir şekilde yer alan bu toplumsal yarada bizim nerede durduğumuzu bu vesileyle belirtmek istedik.

Koşulsuz sevgi ve sefkatle büyüyen nice sağlıklı mutlu nesiller yetiştirmek ümidiyle.
Sevgiler,

AP Türkiye Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir